A kerti katicavirág néven is ismert feketekömény az utóbbi idők egyik legnagyobb felfedezése. A feketekömény már elődeink szerint is sokkal több volt, mint általánosan használt fűszer.
Napjainkra több mint 100 különböző hatóanyagot fedeztek fel benne. Legfőbb hatóanyaga a thymokinon. A thymokinonról, a tudományos vizsgálatok antioxidáns, daganatellenes és genetikai károsodást gátló hatást tételeznek fel ezenkívül számos jótékony anyagot tartalmaz: béta-szitoszterolt, mirisztinsavat, palmitinsavat, sztearinsavat, linolsavat, arachidinsavat, B1-, B2- és B3-vitamint, folsavat, kalciumot, vasat, rezet, cinket és foszfort.
Továbbá a kutatók a feketekömény széleskörű antibakteriális hatásait is vizsgálták./ pl. a Staphylococcus albus, Escherichia coli, Salmonella typhi, Shigella niger, Vibrio cholera./ A növény magja gombaölő hatást is kifejthet. Napjainkban az emésztés javítására, a gyomor, a máj és a bélrendszer egészségének megőrzésére használják. Sikerrel alkalmazták asztmatikus,hörgő görcsök enyhítésében,a letapadt légúti váladék eltávolításának segítésében. A bőrproblémák kiegészítő terápiájában is hasznos lehet.
Ajánlott adagolás: Naponta 1 teáskanál, étkezés előtt vagy után fél órával.